Faraon Ramzes II vladao je u XIII vijeku p. n. e. u periodu Novoga kraljevstva, u XIX dinastiji. Porodica Ramzeida isticala se političkom i vojnom moći. Ostao je poznat kao veliki graditelj, upravitelj i vojskovođa. Takođe, Ramzes II je najduže vladao od svih faraona, čak 67 godina. Njegovi kipovi, prikazi iz rata i lova nalaze se širom Egipta u mnogim hramovima. Ovaj prikaz faraona Ramzesa II u bojnim kolima nalazi se u njegovom hramu u Abu Simbelu. Ramzes II je pored svog hrama u Abu Simbelu, izgradio hram svojoj supruzi Nefertari sa prikazima ženskih boginja, njenim i svojim kipovima. Pored toga što su prikazi iz života faraona stvarni, oni često imaju i simboličku funkciju. Naime, u drevnim je civilizacijama prikaz rata, bitke, vojevanja, često imao i dublju konotaciju - odnosio se na unutrašnji rat sa samim sobom kako bi se izrazile najhumanije čovjekove osobine

Faraon Ramzes II vladao je u XIII vijeku p. n. e. u periodu Novoga kraljevstva, u XIX dinastiji. Porodica Ramzeida isticala se političkom i vojnom moći. Ostao je poznat kao veliki graditelj, upravitelj i vojskovođa. Takođe, Ramzes II je najduže vladao od svih faraona, čak 67 godina. Njegovi kipovi, prikazi iz rata i lova nalaze se širom Egipta u mnogim hramovima. Ovaj prikaz faraona Ramzesa II u bojnim kolima nalazi se u njegovom hramu u Abu Simbelu. Ramzes II je pored svog hrama u Abu Simbelu, izgradio hram svojoj supruzi Nefertari sa prikazima ženskih boginja, njenim i svojim kipovima. Pored toga što su prikazi iz života faraona stvarni, oni često imaju i simboličku funkciju. Naime, u drevnim je civilizacijama prikaz rata, bitke, vojevanja, često imao i dublju konotaciju - odnosio se na unutrašnji rat sa samim sobom kako bi se izrazile najhumanije čovjekove osobine.

Horusovo oko (egipatski Udjat) se naziva „Oko pravde pred kojim ništa nije skriveno“. Simbolizuje mudrost duše i sposobnost sveobuhvatnog viđenja stvari. Oko se prikazuje sa vječitom suzom saosjećanja za žive. Za Egipćane je Udjat izvor svjetlosti. Vjerovali su da štiti od negativnih uticaja pa su ga često upotrebljavali kao amajliju.

HORUS

 12.00€

Horus je egipatsko božanstvo koje se simbolički prikazuje u liku sokola. Sin je Izide i Ozirisa i predstavlja onog koji se stalno bori da omogući pobjedu snaga svjetlosti nad tamom. Prema mitu, u bici protiv Seta, simbola haosa i tame, Horus pobjeđuje, ali gubi vid. Božanstvo Tot mu u zamjenu daje „Oko pravde pred kojim ništa nije skriveno“.

sviračice

 23.00€

U drevnom Egiptu brojne svečanosti i obredi tokom godine bili su praćeni pjesmom i plesom. Slika prikazuje proslavu posvećenu umrlom. Dvije sviračice sviraju na harfi i dvostrukoj fruli, a između njih je plesačica koja svira lautu. Nose na glavi male čunjiće sa tamjanom. Slika sa štukature iz grobnice Nakhta u gradu Tebi, Egipat. Potiče iz doba XVIII dinastije, XVI-XIII vijek p. n. e.

1 2